Спільне комюніке “нормандської” четвірки. Про що у ньому йдеться.
Завершився нормандський саміт, участь у якому 9 грудня 2019 року у Франції взяли лідери України Володимир Зеленський, Франції Еммануель Макрон, Німеччини Ангела Меркель і Росії Володимир Путін. Головне питання на порядку денному – обговорення подальших кроків і термінів встановлення миру на Донбасі. Через близько 8 годин лідери вийшли на спільний брифінг.
Опубліковано спільне комюніке “нормандської” четвірки. Про що у ньому йдеться
У спільному комюніке “нормандської” четвірки сторони погодились здійснити такі кроки для врегулювання ситуації на Донбасі:
сторони повинні забезпечити повне припинення вогню до кінця 2019 року
буде оновлено план щодо розмінування
до кінця березня 2020 року буде проведене розведення військ на 3 нових ділянках
протягом 30 днів будуть відкриті нові КПВВ на Донбасі
до кінця 2019 року має відбутися обмін за принципом “всіх на всіх”
представники “Червоного хреста” мають отримати доступ до всіх утримуваних осіб
“формула Штайнмаєра” має бути імплементована в українське законодавство
за 4 місяці буде нова зустріч “нормандської” четвірки, під час якої сторони мають узгодити вирішення питань безпекових та політичних моментів, зокрема для організації місцевих виборів
Президент України Володимир Зеленський заявив, що коло питань, які підняли під час “нормандської зустрічі” у Парижі – це для нього замало.
“Мої колеги сказали, що це дуже гарний результат для першої зустрічі. Для мене, чесно скажу, – це замало. Більше хотілося вирішити проблем. Хочеться не просто перемов, хочеться вирішення проблем. За його словами, усі складні питання лідери країн обговорили, вони були на порядку денному. Це головне. Якщо ми говоримо, то немає замороженого конфлікту. Це початок розблокування, початок діалогу. Це головне”, – сказав він.
На запитання російської журналістки про прямі перемовини із окупованим Донбасом, Зеленський запевнив, що готовий говорити із жителями окупованих територій, а також з переселенцями, які звідти виїхали. Він також озвучив ідею про те, що на перемовинах у Мінську серед представників окупованого Донбасу мають бути і переселенці.
Путін обіцяє Україні знижку на газ у розмірі 25%, якщо українська та російська сторона зможуть домовитися.
Зеленський повідомив, що у нього “різні погляди” із Путіним на питання повернення українського кордону. За його словами, російський президент виступає за повернення кордону після місцевих виборів, тоді як він – до виборів.
Путін також підтвердив цю позицію, зазначивши, що вимагає виконання Мінських домовленостей, де вказана послідовність отримання контролю над кордоном – на наступний день після виборів.