Людина-легенда: ким був і чим запам’ятається Борис Патон

19 серпня, у віці 101 року, відійшов у вічність легендарний український вчений Борис Патон. На згадку про цього видатного інженера ми зібрали факти, які незаперечно вносять ім’я Патона в зал слави світової науки.

Винахідник-новатор

Борис Патон народився в родині вченого і засновника Інституту електрозварювання Євгена Патона у листопаді 1918 року. Борис Євгенович пішов по слідах свого батька – присвятив життя вивченню і відкриттям у сферах автоматичного і напівавтоматичного зварювання, металургії і технології металів.

Патон є першим нагородженим званням Героя України. На його рахунку – більше 1000 наукових публікацій, 20 монографічних робіт, понад 400 науково-технологічних розробок, перші з яких він впровадив у 1942 році. Це була інноваційна технологія автоматичного зварювання броні танків. Вчений створив електричну схему нових автоматичних зварювальних головок, що відтворюють явище саморегулювання дуги.

Його наукові праці та розробки стосувалися основ створення автоматів і напівавтоматів для електродугового зварювання та зварювання джерел живлення, умов тривалого горіння дуги, управління процесами зварювання, впровадження зварювальних джерел теплоти для підвищення якості виплавленого металу, винайдення матеріалів та конструкцій майбутнього.

Патон став законодавцем нового способу зварювання – електрошлакового і нової галузі металургії – спецелектрометалургії. На основі його досліджень з’явилися унікальні розробки зварювання в космосі і створення космічних конструкцій, а також – технології електрозварювання живих тканин, що використовуються в хірургії. За цю розробку вчений удостоївся Державної премії в галузі науки і техніки (2004 р.)

У 1962 році винахідник очолив Академію наук УРСР, нині – НАН України, якою керував до 2020 року.

Життєві принципи Бориса Патона

Борис Патон був не тільки вченим, але і політиком. Він був  членом Комуністичній партії і народним депутатом Верховної Ради СРСР і УРСР різних скликань. Його називали людиною старого гарту, але порядною і вольовою. Завдяки зусиллям Патона на посаді глави Академії наук, збереглася спадщина цього наукового комплексу України.

До 100-річчя життя вченого був знятий документальний фільм «Борис Патон. Людина майбутнього». У вступній частині цього фільму йдеться про те, що винахідник допоміг «завоювати перемогу у Великій Вітчизняній війні, захистити світ від ядерної катастрофи, зробити космос ближчим до людини, врятувати тисячі життів після аварії на Чорнобильській АЕС, здійснити прорив у медицині».

Дата публікації

21.08.2020

Читайте також: