Одеса Місто-герой 226-річчя. Рік заснування: 1794 р .День міста відзначається 2 вересня.

Місто Одеса розташоване на півдні України на північно-західному узбережжі Чорного моря і є головною військово-морською базою Військово-морських сил України. Основне постачання води міста та прилеглих околиць здійснюється з річки Дністер. У 1945 році Одесі присвоєно звання «Місто-герой».

У народі Одесу часто називають Одеса-мама, Перлина Чорного моря, Перлина біля моря, Південна Пальміра, Південна Столиця.

Історія Одеси не схожа на історію інших міст України. Місто, засноване в 1794 році, спочатку будувався за європейським зразком. Його «батьки-засновники» – адмірал Осип Дерибас, видатний військовий інженер Франц Деволан, градоначальник герцог де Рішельє і інші, задумали його не тільки як великий центр міжнародної торгівлі, найбільший порт на Чорному морі, а й як осередок науки, освіти і культури на півдні величезної Російської імперії. Уже в першій третині позаминулого століття Одеса стала третім за значенням містом імперії після Петербурга і Москви.
Багато істориків вважають, що в цьому році місту вже більше 600 років.
Історія міста добре відома тільки з 1415 року як міста Хаджибей, хоча на території нинішньої Одеси люди стали селитися ще в античні времена.Впервие назва міста Одеса зустрічається 10 січня 1795 року. Існує кілька версій про походження назви «Одеса»: перша, що Одесу назвали на честь розташовувалася в північному причорномор’ї давньогрецької колонії Одессос; друга, що слово «Одеса» – це прочитане навпаки французьке вираз «assez d’eau» або «води достатньо», яке народилося в результаті царських дебатів про відсутність прісної води поблизу від обраного для будівництва місця міста волею імператриці Катерини II.
Корінь (оді) – вода з французького, багато води. Легенда свідчить, що нова назва довго не приживалася і люди як і раніше називали Одесу Хаджибеєм.

Бурхливий розвиток міста почалося в кінці XVIII століття після приєднання причорноморських територій до Російської імперії в результаті російсько-турецьких воєн.

З початку XIX століття місто почало стрімко розвиватися в зв’язку з експортом зерна і незабаром Одеса стає одним з найважливіших зовнішньоторговельних центрів.
Початковими поселенцями Одеси були греки, італійці, албанці. В кінці 19 століття найбільш численною етнічною групою в Одесі були росіяни (49% населення). Зараз одесити це в основному українці, росіяни, болгари і євреї. У місті живе більше 1 мільйона жителів.
Одеса – місто, в якому була створена перша в Україні кінофабрика. Тут зняв свої перші картини майстер світового кіно Олександр Довженко. В Одесі знаходиться знаменита Потьомкінські сходи, що мають 192 сходинки. Не меншою визначною пам’яткою є головна вулиця міста Дерибасівська, названа так на честь засновника міста, і примикає до неї площа Грецька. В даний час велика частина вулиці і площа є пішохідними. Історичний центр міста внесений до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

 

Дата публікації

04.09.2020

Читайте також: